kutya-csoda

A kutya nem egy rossz állat ,hanem az ember legjobb barátja.

Kutyák és emberek

A Kutyával az Emberért Alapítvány - KEA - jóvoltából az elmúlt években 17 mozgássérült ember kapott életre szóló segítőtársat, és az alapítvány terápiás kutyáinak közreműködésével Budapesten és környékén mintegy tíz intézményben összesen több száz rászorult (főként mozgás- és értelmi sérült gyermekek) részesült kutyás terápiában.

A kutyák szociális segítő szerepben való alkalmazása nem új, hiszen már az első világháború után alkalmaztak speciálisan képzett vakvezető kutyákat a látássérültek életének megkönnyítésére. Széles körű alkalmazásuk az egészségmegőrzésben, fogyat ékosrehabilitációban, valamint a készségfejlesztésben azonban csak mintegy 25 éve kezdődött.

„A Kutyával az Emberért Alapítvány volt Magyarországon az első olyan civil szervezet, mely olyan újfajta segítő feladatokra képzett kutyákat, mint a mozgássérültek segítése, illetve a különböző fejlesztő terápiás foglalkozásokon való részvétel" - mondta Topái József, a KEA elnöke. „Egy mozgássérült embert segítőkutyájával könnyebben elfogadják az emberek, és nem félnek megszólítani őket" - tette hozzá Viki, aki több mint 6 éve él Plüsi nevű segítőkutyájával.

A KEA a kutyák rehabilitációs célokra való alkalmazásával kapcsolatban tudományos kutatói és szakértői tevékenységet is folytat, így például az MTA és ELTE kutatóinak bevonásával kidolgozták a terápiás kutyák vizsgáztatásához szükséges standardokat, valamint a mozgássérült-segítő kutyák vizsgáztatásának szabályait. E tevékenységek szakmai színvonalának egyik fontos biztosítéka a széleskörű nemzetközi beágyazottság: a KEA egyetlen hazai alapítványként tagja a segítőkutyás civil szervezeteket tömörítő európai- és világszövetségnek.

A KEA a magyarországi segítőkutya-kiképző szervezeteket összefogó Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség alapító tagjaként részt vett annak az oktatási programnak kidolgozásában, melynek révén a különböző típusú segítőkutyákat kiképzők a jövőben OKJ-s szakképesítéshezjuthatnak.

 „A segítőkutya a fogyatékosrehabilitáció újfajta, költséghatékony eszköze lehet. Ennek széles körű társadalmi elismertetése azonban a szakképzés mellett azt is szükségessé teszi, hogy a kutyák és az azokat használó  fogyatékosok jogi helyzete rendeződjön. E cél megvalósításának fontos állomása volt a segítőkutyák képzésének és alkalmazásának szabályairól szóló miniszteri rendelet - 27/2009. (XII. 3.) SZMM, mely egyfelől az esélyegyenlőség szellemében széleskörű jogokat biztosít a kutyával közlekedő fogyatékos ember számára, másfelől pedig szabályozza a segítőkutyák vizsgáztatását, és ezzel egyértelműen meghatározza azon kutyák és gazdáik körét, akik a rendelet által biztosított többletjogokkal élhetnek" - magyarázta a KEA elnöke.

Az utóbbi hónapok tapasztalata az, hogy a segítőkutyákhoz való újfajta hozzáállást még csak most „tanulják" a különböző érintett felek, így a széleskörű tájékoztatásra nagy szükség van. Vannak még tájékozatlanságból eredő gondok, de a fogyatékosok segítőkutyáinak elfogadása területén jelentősen javult a helyzet. Pozitív példaként említhető például a Mammut Bevásárló- és Szórakoztató Központ, a Lurdy ház vagy a kecskeméti Malom bevásárlóközpont, ahol bár szigorúan ellenőrzik a kutyák segítő státuszát, de igyekeznek mindenben megfelelni az új jogszabályban foglaltaknak.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 12
Heti: 29
Havi: 55
Össz.: 18 068

Látogatottság növelés
Oldal: kutyák és emberek
kutya-csoda - © 2008 - 2024 - kutya-csoda.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »